Najnowsza działalność

Nasza najnowsza publikacja jest już dostępna:

Daniel Takács, Gebelein I: The Speos, Warsaw: University of Warsaw 2020, ISBN: 978-83-947612-1-9

Spis treści

Nasi studenci w Muzeum Egipskim w Kairze

W ostatnich miesiącach studenci drugiego roku egiptologii, w ramach stypendiów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, uczestniczyli w nowej inicjatywie. Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa – prace studyjne i inwentaryzacyjne nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego powstał w odpowiedzi na prośbę Ministra Starożytności Egiptu skierowaną do Dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ambasady RP w Kairze. Prace zostały rozpoczęte w lutym 2020 r., a przerwane (zapewne chwilowo) przez wybuch pandemii COVID-19 w marcu. Opiekunami naukowymi projektu są dr hab. Kamil Kuraszkiewicz oraz dr Edyta Kopp. Działania Projektu były wspierane przez udział Koleżanek z archeologii.

Studenci egiptologii pracowali, w zależności od swoich zainteresowań, z zabytkami takimi jak uszebti, amulety, urny i skrzynki kanopskie, skrzynki na uszebti, siatki mumiowe, kartonaże i inne wyposażenie grobowe, a także na różnego typu zabytkach związanych ze zwierzętami: od szkieletów, przez mumie, sarkofagi, „sprzęt jeździecki”, po reliefy i malowidła ze zwierzętami, figurki, naczynia i inne przedmioty w ich kształcie.

W czasie pracy uczestnicy mieli okazję obcować z zabytkami, o których uczy się każdy student egiptologii czy archeologii Egiptu, poznawać zasady funkcjonowania tak znamienitej instytucji, jak Muzeum Egipskie w Kairze, zgłębiać tajemnice muzealnictwa „od kuchni”. Muzeum przy placu Tahrir w Kairze jest niezwykłą jednostką, o tradycjach sięgających 1902 r. w obecnym budynku, a nawet 1858 r. w starszym, zlokalizowanym w dzielnicy Bulak, gdzie Auguste Mariette zgromadził zaczątki dzisiejszej kolekcji. Gmach przy pl. Tahrir wciąż ma tę niezwykłą atmosferę XIX wieku, a dla egiptologa czy archeologa jest dosłownie kopalnią zabytków, tych wyeksponowanych, ale i ukrytych dla zwiedzających.

Prace studentów egiptologii Uniwersytetu Warszawskiego przyczyniły się zarówno do utrwalania światowego dziedzictwa, jak i rozwoju naukowego samych uczestników i podnoszenia kwalifikacji w ich przyszłym zawodzie.

(tekst i zdjęcia: Kamila Braulińska)

Akta konferencji Old Kingdom Art and Archaeology:

‘The Perfection that Endures…’ – Studies on Old Kingdom Art and Archaeology, K.O. Kuraszkiewicz, E. Kopp, D. Takács (eds.), Warsaw: University of Warsaw 2018, ISBN: 978-83-947612-0-2

Spis treści

Wcześniejsze:

callforpapers2017a

W kwietniu 2016 Rada Wydziału Orientalistycznego podjęła decyzję o wydzieleniu Zakładu Egiptologii z Zakładu Wschodu Starożytnego

Prace magisterskie

Justyna Borowska
Budowa i frazeologia dokumentów prawnych do Nowego Państwa (Structure and phraseology of legal documents up to the New Kingdom)

Julianna Chrzanowska
Dlaczego i i jak uczyć dzieci o starożytnym Egipcie? Egiptologia i edukacja (Why and how to teach children about ancient Egypt: Egyptology and education)

Aneta Maik
Intencjonalne naruszanie ciała do czasów Nowego Państwa (Intentional body violation up to the New Kingdom)

Daniel Takács
Skalna kaplica z czasów Nowego Państwa w Gebelein (Rock-cut Cult Place from the New Kingdom at Gebelein)

 

Prace licencjackie

Udział w konferencjach

  • maj 2016 – Current Research in Egyptology XVII, Kraków (K. Braulińska, J. Chrzanowska, D. Takács, K. Kuraszkiewicz)
  • kwiecień 2016 – III Ogólnopolska Konferencja Orientalistyczna 'Pamięć historyczna w kulturach krajów Azji i Afryki’ (E. Kopp)
  • sierpień 2015 – International Congress of Egyptologist XI, Florencja (E. Kopp)
  • sierpień 2015 – 19th International Conference of Ethiopian Studies, Warszawa (K. Kuraszkiewicz)
  • czerwiec 2015 – Abusir and Saqqara in the Year 2015, Praga (K. Kuraszkiewicz)
  • kwiecień 2015 – II. Sympozjum Młodych Egiptologów, Poznań (K. Kuraszkiewicz: wykład inauguracyjny, D. Takács: A Journey of Conventions)
  • kwiecień 2015 – Current Research in Egyptology XVI, Oxford (D. Takács, poster: A Journey of Conventions)
  • marzec 2015 – International Symposium in Indigenous Graphic Communication Systems: A Theoretical Approach, Warszawa (D. Takács)
  • grudzień 2014  – XVI. International Interdisciplinary Students of Archaeology Session, Biskupin (D. Takács)
  • listopad 2014 – Third Geoarchaeological Conference in Warsaw (K. Kuraszkiewicz: Architectural innovations influenced by climatic phenomena (4,2 ka event) in the late Old Kingdom Period)
  • lipiec 2014 – Old Kingdom Art and Archaeology, Warszawa (K. Kuraszkiewicz: The tomb of Ikhi in Saqqara and the organisation of expeditions during the Old Kingdom)
  • maj 2014 – I Sympozjum Młodych Egiptologów, Wrocław (J. Chrzanowska: Znaczenie słowa itn do czasów amarneńskich)

 

Old Kingdom Art and Archaeology

NAGŁÓWEKa
W lipcu 2014 roku, we współpracy z Centrum Archeologii Sródziemnomorskiej UW, Instytutem Archeologii UW, Instytutem Kultur Sródziemnomorskich i Orientalnych UW oraz Akademią Humanistyczną w Pułtusku organizowaliśmy międzynarodową konferencję „Old Kingdom Art and Archaeology”.
Abstrakty wygłoszonych referatów są dostępne tutaj: OKAA-Abstracts_of_papers
Publikacja akt konferencji jest planowana na 2015 rok.

Biblioteka

IMG_1617
Obecnie pracujemy nad reorganizacją biblioteki.